Oddziały mistrzostwa sportowego

ODDZIAŁY MISTRZOSTWA SPORTOWEGO W WOLNEJ SZKOLE JAGIELLOŃCZYK

 

Od roku 2022 w naszym Liceum Ogólnokształcącym prowadzimy oddziały mistrzostwa sportowego, które cieszą się ogromną popularnością wśród młodzieży.

Uczniowie oddziałów MS mają do wyboru kilka dyscyplin sportowych, które są realizowane zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Sportu oraz przy ścisłej współpracy z klubami sportowymi wysppecjalizowanymi w danej dyscyplinie sportowej:

 

PIŁKA NOŻNA

 

Program sportowy dla piłki nożnej prowadzony jest przy współpracy z Akademią Sportu Amber, która wprowadziła innowacyjny program szkolenia, aby zmienić oblicze młodzieżowej lokalnej piłki nożnej. Marzeniem i jednocześnie ambicją twórców AS Amber jest aby wychować wielu piłkarzy, którzy będą reprezentować nasze miasto na poziomie centralnym. Proces rozwoju zawodników odbywa się pod okiem profesjonalnych trenerów z licencjami UEFA, wykwalifikowanych ekspertów oraz psychologa sportowego kontrolującego odpowiedni indywidualny rozwój mentalny zawodników, oraz poszczególnych drużyn. 

Program sportowy realizowany jest zgodnie z ogólną podstawą programową zatwierdzoną przez Polski Związek Piłki Nożnej. Uczniowie biorą udział w szeregu turniejów i meczy, zarówno na poziomie lokalnym, jak i wojewódzkim, co dodatkowo pozytywnie motywuje zawodników do osiągania sukcesów.

W rozgrywkach organizowanych przez Wielkopolski Związek Piłki Nożnej nasi zawodnicy kategorii Junior B2 (uczniowie pierwszej klasy LO) po rundzie jesiennej zajęli II miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej - lidze wojewódzkiej.

 

WIOŚLARSTWO i KAJAKARSTWO

 

Wioślarstwo i kajakarstwo w Kaliszu ma wieloletnią tradycję, tym bardziej cieszy nas zainteresowanie młodych ludzi tą dyscypliną sportową. Nasi uczniowie trenują pod okiem wykwalifikowanej kadry Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego, które wychowało wielu mistrzów świata oraz mistrzów olimpijskich. Wychowanką KTW jest między innymi Marta Walczykiewicz, wielokrotna medalistka mistrzostw Europy, świata oraz Igrzysk Olimpijskich. 

Treningi kierunkowe dla naszych uczniów odbywają się na naszej sali sportowej oraz w bazach KTW - na przystani w Szałe oraz w Kaliszu. Program sportowy realizowany jest zgodnie z ogólną podstawą programową dla oddziałów mistrzostwa sportowego zatwierdzoną przez Polski Związek Wioślarski/Kajakowy. Uczniowie biorą udział w szeregu zawodów, zarówno o randze lokalnej, jak i międzynarodowej, co dodatkowo pozytywnie motywuje zawodników do osiągania sukcesów.

 

STRZELECTWO SPORTOWE 

 

Strzelectwo sportowe to dyscyplina, która cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Obecnie na całym świecie odbywa się ogromna liczba zawodów, które obejmują strzelanie z broni palnej lub pneumatycznej do tarcz i ruchomych celów. Strzelcy mają do wyboru kategorie: strzelanie z karabinów w postawie leżącej, stojącej i klęczącej oraz strzelanie z pistoletów w postawie stojącej. 

Należy podkreślić, że międzynarodowe federacje strzeleckie dbają o to, by sportowy charakter strzelania wyraźnie oddzielić od militarnego zastosowania broni.

 

Polska historia strzelectwa sportowego jest bardzo długa i doczekaliśmy się wielu medali na Igrzyskach Olimpijskich oraz Mistrzostwach Świata. Nie szukając daleko, w 2023 roku na MŚ w konkurencji karabin 300 m nasza zawodniczka Karolina Romańczyk zdobyła złoty medal, a drużyna w składzie: Daniel Romańczyk, Tomasz Bartnik i Maciej Kowalewicz wywalczyła srebro. 

 

W oddziale mistrzostwa sportowego realizowany jest program Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego zatwierdzony przez MEN. Uczniowie trenują pod okiem wykwalifikowanych instruktorów oraz sędziów, biorą udział w zawodach lokalnych, krajowych i międzynarodowych. Jest to sport bezpieczny, wymagający skupienia i wytrwałości w dążeniu do sukcesu. Nie wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym, ale raczej precyzją i umiejętnością radzenia sobie ze stresem, dlatego strzelectwo polecane jest zarówno dla chłopców, jak i dziewcząt. Strzelectwo sportowe z powodzeniem mogą uprawiać osoby z niepełnosprawnością fizyczną. 

 

WSPINACZKA SPORTOWA

 

Do uprawiania wspinaczki rekreacyjnej nie trzeba mieć żadnych wyjątkowych predyspozycji - wystarczą mocno przylegające do stopy buty oraz pierwsze przełamanie się do wejścia na ścianę wspinaczkową lub skałę.

Wspinaczka sportowa wymaga nieco więcej zaangażowania i wysiłku, co można zaobserwować podczas zmagań zawodników na zawodach lub Igrzyskach Olimpijskich. Tu liczy się szybkość, wytrzymałość, koordynacja ruchowa, technika i determinacja. 

Wspinaczka jako olimpijska dyscyplina sportowa została uznana niedawno, a pierwszy raz pojawiła się na Igrzyskach Olimpijskich dopiero w 2021 roku, choć wcześniej przez wiele lat rozgrywane były puchary i Mistrzostwa Świata oraz Europy. 

Polska ma swoje wielkie sukcesy w tym sporcie - nasza zawodniczka Aleksandra Mirosław, jest wielokrotną rekordzistką we wspinaczce na czas oraz wielokrotną medalistką mistrzostw Świata i Europy.

Nasi uczniowie podczas treningu wspinaczkowego przygotowywani są do odbywających się w Polsce zawodów juniorów młodszych oraz młodzików. Zawodnicy mają do dyspozycji profesjonalną ściankę wspinaczkową przystosowaną do treningu w trzech odmianach tego sportu: wspinaczka na czas, bouldering, wspinanie z prowadzeniem. Trening obejmuje podstawę programową zatwierdzona przez Polski Związek Alpinizmu, a trenerzy są wieloletnimi praktykami tego sportu.

 

Opłaty

Uczniowie oddziałów Mistrzostwa Sportowego jako zawodnicy współpracującego ze Szkołą klubu sportowego otrzymują stypendium sportowe, w wysokości 13.300zł rocznie (zgodnie z regulaminem stypendialnym Szkoły Jagiellończyk).

Uczniowie jako zawodnicy Klubu współpracującego ze szkołą zobligowani są do opłat klubowych (wysokość ustala konkretny klub).

Uczniowie ponoszą opłaty za udział w obozach szkoleniowych i zgrupowaniach (o ile koszt zgrupowania nie jest pokryty przez organizatora).

Zawodnicy są zobowiązani do zakupu stroju koniecznego do wystartowania w zawodach/meczach - strój określa Klub.

Dane Kontaktowe

Szkoła Jagiellończyk Spółka z o.o.

ul.Skalmierzycka 2a
62-800 Kalisz
Organizacja Pożytku Publicznego nr. KRS 0000504850

tel. 62 307 04 04
sekretariat@jagiellonczyk.szkola.pl